В сучасному світі все частіше роблять ставку на екологічні обладнання. Так, оновлений регламент ЄС №517/2014, який розглянув фторовмісні парникові гази, прийняв рішення зменшити їх використання до 79% до 2030 року, від середнього показника 2012 року. Це потягне за собою зміни усієї кліматичної галузі, для застарівших хладагентів важливо знайти правильну альтернативу, що буде підходити усім вимогам. 

У наш час, всім показникам нових директив відповідають лише декілька варіантів хладагентів, що не мають значного впливу на навколишнє середовище. До них відносять: сучасні хладагенти для кондиціонерів, теплових насосів та холодильників, а саме R32, гідрофторвуглеці (ГФВ), гідрофторолефіни (ГФО), CO2, вуглеводневі, R390, R600. При цьому, постійно ведеться робота над розробкою нових альтернатив. 

Холодоагент R32 використовується уже декілька років. Він, у значній кількості входить у склад R410A. Але при цьому, він має меньше негативного впливу на глобальне потепління. В порівняння показники у R32 - 675, у R410A - 2088. 

Новий хладагент має високий рівень енергоефективності. Так, однакова продуктивність потребує меньше заправки, а саму техніку можна зробити більш компактною. 

R32 складається з одного компоненту, його простіше використовувати, а далі, відправити на утилізацію, адже немає температурного глайду. В умовах збереження він не розділяється на фракції. Єдина незручність - заправка, для якої потрібно трохи оновити набір інструментів і послідовність процедур. Також потрібно враховувати слабку горючість хладагенту, зовсім низький показник GWP - потенціал впливу на глобальне потепління. 

Огляд нових хладагентів

Сьогодні, ще роки не зрозуміло який хладагент отримає найбільшу популярність в галузі. Серед варіантів: R32, CO2, суміш ГФО, використання вуглеводневих - пропану і бутану. Кожна із альтернатив має свої особливості, переваги та недоліки. Можливо їх будуть використовувати в окремих напрямках виробництва: R32 для кондиціонерів і теплових насосів, R410A, CO2, гідрофторолефіни (ГФО) - в промисловому обладнанні, бутан для холодильників і морозильних камер. 

Актуально буде порівняти нові хладагенти по таких характеристиках як: конструкція, складність і вартість монтажу, енергоефективність і безпечність, та інші:

  • R32. Виділяється низьким потенціалом впливу на глобальне потепління, але при цьому більшою енергоефективністю. Виробництво і витрати на нього можна віднести до середньої цінової категорії. Не виділяє шкідливих токсинів і мало підтримує горючість. Монтаж потребує спеціальний інструментарій і строгу послідовність робіт;
  • CO2. Практично не має впливу на потепління. Виділяється високим показником енергоефективності. Серед недоліків - критично низька температура на останньому рівні, неможливість рідкої фази, що дає багато обмежень по використанню. Показник високого тиску вимагає складні рішення, конструкції. Часто, при включені можливий, витік хладагента, та при цьому він не підтримує горіння;
  • ГФО - ці суміші мають низький показник GWP. Але тиск і енергоефективність не дозволяє замінити ними R410A, особливо для кондиціонеру або теплового насосу. Не виділяють токсинів, але мають високий рівень горючості;
  • Вуглеводні. Популярні пропан і бутан мають низький вплив на глобальне потепління. По своїм характеристикам це чудовий варіант для побутової техніки, особливо комерційного технічного обладнання, морозильних камер на базі герметичного компресора. По своїй вартості вони на рівні зі старими хладагентами. Виділяються горючість і вибухонебезпечністю. 

Важливий показник - горючість хладагенту 

Популярний в наш час хладагент R410A відносять до категорії горючості A1, низькотоксичних та негорючих речовин. Новий варіант R32 - це вже категорія А2L, зі швидкістю горіння всього 6,7 см/с. Якщо порівнювати наприклад з пропаном, то цей показник 46 см/с. Так різниця велика і відчутна в використанні. Ризиками можуть бути як серйозні травми, так і короткотривалий вогонь. 

R32 навіть у ситуації коли відбудеться повне витікання із системи, при включенні компресора не буде причиною вибуху чи пожежі. Більшість тестувань підтвердило однакову горючість з R410A. Багато дослідників боялись виділення фтористого водню, при горінні нового хладагента. Справді, вплив високої температури розділяє його на частини, в тому числі і виділяється небезпечний компонент. Змішання фтористого водню з водою може стати причиною формування шкідливої кислоти, з високим рівнем токсичності. Але такі ж шкідливі компоненти виділяються з усіх ГФВ. Про ризики слід пам'ятати використовуючи будь-який хладагент, строго дотримуватися правил. 

Виробник Daikin разом з вченими університету Токіо, провів ряд досліджень, які доводять - навіть при загоранні хладагента R32 вибуху не буде, а вогонь практично не поширюється. 

Монтажні роботи

Кожен хладагент повинен встановлюватися і заправлятися лише кваліфікованими спеціалістами. Майстрам потрібно мати відповідну сертифікацію, що дозволяє працювати з фторовмісними газами. Також важливе використання спеціалізованого обладнання та інструментів для конкретного типу хладагента. 

Варіант R32 раніше використовувався у складі R410A, тому монтаж має багато схожих процедур. При встановленні потрібно звернути увагу на вентиляційну систему у приміщенні. Продуманна вентиляція необхідна для подальшого використання хладагента. Так, R32 відноситься до важких газів, тому може збиратися в щілинах підлоги. Рекомендується її закривати при монтажі. На етапі роботи з пайкою холодильних контурів, обов'язкова повна відсутність у ньому хладагенту. Це ж правило діє і для інших типів, адже висока температура може впливати на виділення отруйних газів. Так, у монтажних роботах важлива акуратність і увага, чітке виконання інструкцій. 

Інструмент для встановлення потрібно трохи оновити, додати манометричний колектор, станцію евакуації з безрахунковим мотором компресора, перехідник з лівої на праву різьби для балонів. Решта обладнання стандартного варіанту. 

Використання R32 компанією Daikin 

Висока енергоефективність і низький рівень впливу на глобальне потепління стали головними причинами вибору хладагента R32 відомою компанією Daikin. В більшості варіантів його використовують для нового покоління кондиціонерів та теплових насосів. 

Вперше R32 для побутового кондиціонера Daikin представила у 2012 році. Презентація в Японії притягнула велику кількість клієнтів, було продано понад 2 млн одиниць техніки. Зараз, об'єми виробництва систем кондиціонування Daikin з використанням R32 сягають показника 10 млн. Обладнання, вийшло на міжнародний рівень і доступно в продажі у 43 країнах. 

Свідомий вибір R32 компанією важливий для майбутніх поколінь. Так, через 10 років багато хладагентів вийдуть з використання. Виробник Daikin робить ставку на екологічність хладагенту, при цьому прагне максимально інформувати і навчати всіх спеціалістів, майстрів монтажу та просто людей, які прагнуть обрати кліматичну техніку. 

Перші спліт системи від компанії Daikin, з продуктивністю менше 7 кВт та використанням нового хладагенту R32, представлені ще на початку 2015 року. Системи з R410A поки ще також доступні, а користувачам гарантується підтримка та обслуговування систем з цим хладагентом. Так, термін використання спліт системи з R410A складає 10 років, а їх власники повинні бути впевнені, що їх обладнання відмова від ГФУ не зачепить, і в сервісі, і в заправці системи. Хладагент можна буде використовувати і після 2030 року, та слід враховувати, що постачання його все ж обмежиться. 

В травні 2017 року, виробник Daikin представив лінійку кондиціонерів Sky Air серії А, з новим хладагентом R32. Так, запропоновано три нові моделі: Alpha, Active та Advance. Особливість обладнання від компанії - оновлені внутрішні блоки Sky Air, які можуть працювати на обох варіантах хладагентів R32 і R410A. Як і з спліт системами, фірма дає гарантію на використання, сервіс та підтримку другого варіанту весь термін експлуатації кондиціонерів, 10 - 15 років. 

VRV системи Daikin також планують перевести на хладагент нового покоління. Та поки ситуація з R410A не повністю зрозуміла, адже інформації про його заборону після 2030 року немає. З іншої сторони, покупці мають бути впевнені, що систему можна буде використати протягом усього терміну служби (15 років). Також, слід зауважити, що усі системи від виробника уже зараз відповідають вимогам по енергоефективності.